Profilaktinis kabinetas

Profilaktinis darbuotojų sveikatos patikrinimas

Visi darbuotojai privalo tikrintis sveikatą prieš įsidarbindami, o dirbdami – tikrintis periodiškai. Profilaktiškai sveikatą tikrintis privalo ne tik kenksmingose ir pavojingose sąlygose, tačiau ir įvairiose paslaugų teikimo srityse dirbantys asmenys.
Ką reikia turėti užsakant medicininę pažymą darbui?

Atvykus pas gydytoją reikia turėti asmens dokumentą ir darbdavio išduotą bei užpildytą:

Sveikatos patikrinimus atlieka bendrosios praktikos gydytojas
 
Gydytojas  įvertina bendrą kiekvieno darbuotojo sveikatos būklę:
  • apklausia, surenka duomenis susijusius su ligomis
  • pamatuoja kraujospūdį
  • klauso širdies tonus
  • plaučius
  • įvertina klauso,
  • regėjimo parametrus
  • psichikos, nervų sistemos veiklą ir kt.
  • taip pat paimamas kraujas, siekiant atlikti bendrą ir biocheminį kraujo tyrimus.

Gydytojas, patikrinęs darbuotojo sveikatą, į Asmens medicininę knygelę įrašo išvadą dėl darbuotojo profesinio tinkamumo:

  • „dirbti gali“,
  • „dirbti gali, bet ribotai“ (nurodant kaip) 
  • „dirbti negali“.
  • Gydytojo įrašytos išvados yra privalomos darbdaviui ir darbuotojui.
Gydytojai arba darbdavys turi teisę, nurodę priežastį, siųsti darbuotojus neeilinio sveikatos tikrinimo. Dėl tokio tikrinimo turi teisę kreiptis ir pats darbuotojas.

Sveikatos tikrinimo periodiškumas

Profilaktiniai dirbančiųjų galimos profesinės rizikos sąlygomis sveikatos tikrinimai atliekami priimant į darbą, dirbant ir pakeitus darbą ar darbovietę. Darbuotojai dirbdami privalo sveikatą tikrintis periodiškai, nepriklausomai nuo to kokios srities darbuotojai jie yra. Asmenys dirbantys su jonizuojančios spinduliuotės  šaltiniais, su polivinilchlorido, arseno, gyvsidabrio, mangano junginiais ar  padidėjusio atmosferos slėgio sąlygomis, sveikatą tikrinasi 1 kartą per metus, o visi  kiti, įsidarbinantys ar dirbantys darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika, sveikatą tikrinasi 1 kartą per du metus.
Darbuotojai iki 18 metų amžiaus privalo tikrintis sveikatą įsidarbindami ir kiekvienais metais, kol sukaks 18 metų. Sveikatos tikrinimo tvarka, specialistų konsultacijos bei tyrimai priklauso nuo konkretaus atliekamo darbo.

Ką reikia žinoti darbdaviams apie privalomųjų patikrinimų tvarką?

  • Darbdavio pareiga yra organizuoti privalomus darbuotojų sveikatos patikrinimus ir sudaryti darbuotojams sąlygas pasitikrinti sveikatą darbuotojų darbo laiku;
  • Darbuotojų pareiga yra įmonėje nustatyta tvarka pasitikrinti sveikatą;
  • Privalomi sveikatos patikrinimai atliekami darbo laiku. Vidutinį darbo užmokestį darbuotojams už darbo laiką, kurio metu darbuotojas tikrinasi sveikatą, moka darbdavys;
  • Darbuotojai, kurių darbo laikas nesutampa su sveikatos priežiūros įstaigos darbo laiku, (pvz. dirbant naktiniu sargu), sveikatą gali pasitikrinti ne darbo laiku;
  • Darbuotojai, pajutę neigiamą darbo ar darbo aplinkos poveikį sveikatai, turi teisę pasitikrinti sveikatą kitu laiku, negu nustatytas privalomo sveikatos tikrinimo grafike;
  • Darbdavys privalo suteikti darbuotojui pakankamai laiko pasitikrinti sveikatą;
  • Darbdavys tvirtina darbuotojų, kuriems privaloma pasitikrinti sveikatą, sąrašą; su juo pasirašytinai supažindina darbuotojus;
  • Darbuotojai, atsisakę nustatytu laiku pasitikrinti sveikatą, gali būti nušalinami  nuo darbo, nemokant darbo užmokesčio. Toks atsisakymas laikomas šiurkščiu darbo pareigų pažeidimu;
  • Darbuotojas turi teisę susipažinti su išankstinių ir periodinių privalomų sveikatos tikrinimų rezultatais, nesutikęs su patikrinimo rezultatais, sveikatą pasitikrinti pakartotinai. Reikalauti perkelti į kitą darbą, jeigu pagal Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ar sveikatos priežiūros įstaigos išvadą dėl sveikatos būklės negali dirbti darbo sutartyje numatyto darbo ar eiti pareigų;
  • Gydytojai, darbdaviui atstovaujantis ar jo įgaliotas asmuo turi teisę, nurodę priežastį (ypač po sunkių onkologinių ligų ir jų gydymo, po operacijų, po sunkių traumų su ilgu laikinuoju nedarbingumu ir kt.), siųsti darbuotojus neeilinio sveikatos tikrinimo. Dėl tokio tikrinimo turi teisę kreiptis ir pats darbuotojas.

Kita svarbi informacija darbdaviams 

  • Gydytojo įrašytos išvados yra privalomos darbdaviui atstovaujančiam ar jo įgaliotam asmeniui ir darbuotojui; 
  • Drabdavys, atleisdamas darbuotoją iš darbo, turi  pasilikti Asmens medicininės knygelės patvirtintą kopiją, o originalą atiduoti darbuotojui, kuris įsidarbindamas privalo jį pateikti naujam darbdaviui.
  • Tikrinti Asmens medicininės knygelės įrašus turi teisę darbdavys, Valstybinės darbo inspekcijos darbo inspektoriai, asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovai ar jų įgalioti asmenys, LR ir apskričių (regionų) vyriausieji epidemiologai, kiti užkrečiamųjų ligų kontrolę administruojantys tarnautojai (pareigūnai) bei pagal kompetenciją maisto ir ne maisto saugą kontroliuojančių institucijų pareigūnai.
  • Asmuo, kuris nesutinka su privalomo sveikatos tikrinimo išvadomis, gali jas apskųsti sveikatos priežiūros įstaigos vadovui, toliau teismui arba valstybės institucijai, kuri pagal Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymą kontroliuoja sveikatos priežiūros paslaugų teikėją. 

Nuoroda į ASMENŲ, DIRBANČIŲ DARBO APLINKOJE, KURIOJE GALIMA PROFESINĖ RIZIKA (KENKSMINGŲ VEIKSNIŲ POVEIKIS IR (AR) PAVOJINGAS DARBAS), PRIVALOMO SVEIKATOS TIKRINIMO TVARKOS APRAŠĄ patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. V- 1072 redakcija 13 priedasVairuotojo sveikatos pažyma

PROFILAKTINIS VAIRUOTOJO SVEIKATOS TIKRINIMAS

Kiek galioja vairuotojo medicininė pažyma pagal amžių

Vairuotojo pažymėjimas nustoja galioti, jeigu nebegalioja jūsų sveikatos medicininė pažyma. Norint gauti arba pasikeisti vairuotojo pažymėjimą, „Regitroje“ reikia pateikti galiojančią vairuotojo medicininę pažymą.

  • AM, A1, A2, A, B1, B, BE kat. (mėgėjo) galioja 10 metų
  • C, C1, C1E, CE, D, D1, D1E, DE, T kat. (profesionalo) galioja 2 metus
 AM, A1, A2, A, B1, B, BE kat. vairuotojams mėgėjams iki 65 metų amžiaus sveikatą tikrintis reikia kartą per 10 metų, nuo 66 iki 79 metų – kartą per 5 metus, nuo 80 metų – kartą per 2 metus.
Smulkiau apie tai čia: Kiek galioja vairuotojo medicininė pažyma pagal amžių
Kaip patikrinti ar galioja vairuotojo medicininė sveikatos pažyma
Jei jau turite išduotą medicininę vairuotojo pažymą, galite pasitikrinti, ar ji galioja ir iki kada galioja.  Išduotos sveikatos pažymos duomenis galite matyti prisijungę prie eregitra.lt arba esveikata.lt . Jei gavote medicininę pažymą, kurioje nurodyta tik B kategorija, ši pažyma netiks laikant kitas kategorijas (paz.: A, C,CE, D ir kt.). Todėl užsisakant medicininę pažymą prašykite gydytojo, kad įrašytų visas jums reikiamas kategorijas.
1. Prisijunkite į „Regitros“  Vairuotojų portalas (eregitra.lt)
Regitra Vairuotoju Portalas Patikrinti Sveikatos Pazyma
Prisijungti galite per savo elektroninę bankininkystę arba el.parašu arba mobiliu parašu:
Prisiujungti Prie Registra Su Elektrininiu Parasu
2. Kaip prisijungsite, spauskite nuorodą „Peržiūrėti medicinines pažymas“
Perziureti Medicinines Sveikatos Pazymas Vairuotojo

Jei sistemoje yra įvesta informacija apie jūsų medicininę pažymą ir jeigu ji galioja, popierinės pažymos į „Regitrą” neštis nereikia.

DĖMESIO: jeigu stulpelyje prie kategorijų nėra išvardintos tikslios kategorijos, tuomet reiškia, kad pažyma galioja tik B kat.

Kokie dokumentai reikalingi norint gauti sveikatos pažymą vairavimui?

1. Asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas su nuotrauka ir asmens kodu.

2. Vairuotojo pažymėjimas (tik jei sveikata tikrinama pakartotinai).

3. Psichiatro ar narkologo pažymos.

4. Vairuotojo garbės deklaracija. Užsipildyti ir atsinešti į paskirtą vizitą. Formą rasite čia.

5. Klausimynas dėl obstrukcinės miego apnėjos. Užsipildyti ir atsinešti į paskirtą vizitą. Formą rasite čia.

Kas yra tikrinama išduodant vairuotojo sveikatos medicininę pažymą?

Vairuotojų sveikatos tikrinimo tikslas – nustatyti, ar sveikatos būklė atitinka minimalias fizinio ir psichikos tinkamumo normas, kurios yra taikomas asmenims, siekiantiems vairuoti ir vairuojantiems atitinkamos kategorijos motorines transporto priemones arba jų junginius su priekaba ir (ar) traktorius, savaeiges mašinas ir mechanizmus.

Asmenims, kuriems anksčiau nebuvo leidžiama vairuoti dėl medicininių priežasčių, numatomi tik individualūs vairavimo apribojimai (pvz. leidžiama vairuoti tik dienos metu, važiuoti be keleivių, važiuoti neviršijant tam tikro nurodyto greičio, ne greitkeliais, be priekabos ir kita).

Teisė vairuoti nesuteikiama asmenims, turintiems rimtų regos sutrikimų, aukštą nekoreguotą kraujo spaudimą, esant tam tikros ribos klausos susilpnėjimui, visiškam kurtumui (leidžiama vairuoti išimties tvarka vairuotojui mėgėjui), esant ryškiai neurologinei simptomatikai (dažni priepuoliai), sergantiesiems sunkiomis plaučių, širdies ligomis.

Prieš sveikatos patikrinimą vairuotojai pasirašo „Vairuotojo garbės deklaraciją”. Šios deklaracijos esmė – vairuotojas savo sveikatos būklę įvertina pats, o sveikatai pablogėjus privalo kreiptis į gydytoją.

Atlikus profilaktinį tikrinimą, išduodama elektroninė Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma (forma Nr. 083-1/a) kurią gauna „Regitra” ir ją galima rasti prisijungus prie esveikata. Sudėtingais ir konfliktiniais atvejais, kai išvadai reikia priimti individualius sprendimus, apie tinkamumą vairuoti sprendžia Vairuotojų sveikatos tikrinimo komisija arba sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsultacinė komisija (GKK). Asmuo, nesutinkantis su Vairuotojų sveikatos tikrinimo komisijos arba GKK sprendimu, per 5 darbo dienas gali apskųsti jį sveikatos priežiūros įstaigos vadovui, o įstaigos vadovo sprendimą – teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

Šį vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimų ir tvarkos aprašą patvirtino Sveikatos apsaugos ministras 2008 m. spalio 10 d. įsakymu Nr. V-973. Įsakymo pakeitimai>>

Kokie reikalingi dokumentai, atsiimant medicininę pažymą vairuotojui

Atvykstant į Centrą pasiimti sveikatos pažymos reikės:

1. Asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas su nuotrauka ir asmens kodu.

Paskutinį kartą redaguota: 2024-08-27 14:53